Planowanie ciąży
Opieka przedkoncepcyjna, choć często bagatelizowana, jest jednak bardzo istotna, dlatego na kilka miesięcy przed planowaną ciążą warto odwiedzić ginekologa. W przypadku przebytych niepowodzeń konsultacja z ginekologiem jest koniecznością.
U kobiet zdrowych wykonuje się standardowe badania. U innych pacjentek należy rozważyć wpływ, jaki przewlekła lub przebyta choroba może wywierać na przebieg ciąży. Czasem należy wykonać dodatkowe badania, a niekiedy decyzję o zajściu w ciążę warto przesunąć na przyszłość i zadbać o własne zdrowie. Wskazana może być modyfikacja leczenia albo odstawienie niektórych leków.
Jeśli przyszła Mama nie chorowała na którąś z zakaźnych chorób wieku dziecięcego, a nie była na nią zaszczepiona, być może należałoby rozważyć szczepienie.
Minimum trzy miesiące przed planowaną ciążą należy odstawić tabletki antykoncepcyjne i zacząć przyjmować kwas foliowy. Warto odwiedzić stomatologa, ponieważ choroby zębów i dziąseł nie sprzyjają korzystnemu przebiegowi ciąży. Nie należy się przed ciążą odchudzać, ale też trzeba uważać by nie przytyć – odstępstwa od prawidłowej wagi mogą powodować kłopoty z zajściem w ciążę lub jej powikłania.
Przed ciążą trzeba zrezygnować z używek, ponieważ wpływają one niekorzystnie na organizm matki jak i rozwój dziecka. Czas również przywyknąć do zdrowego sposobu odżywiania – zrezygnować z fast foodów, spożywać żywność mało przetworzoną, unikać konserwantów, za to preferować warzywa, owoce i morskie ryby.
W przypadku Pań prowadzących siedzący tryb życia, warto się zastanowić na jakąś formą odpowiedniej aktywności fizycznej, najlepiej takiej, którą będzie można kontynuować w ciąży, jak spacery, pływanie albo joga.
Powyższe wskazówki dotyczące przygotowania do ciąży są sygnałem, mającym na celu uświadomienie istotności stanu zdrowia i stylu życia dla niezwykle ważnego okresu w życiu kobiety. Zapraszam Panie po bardziej szczegółowe informacje.